רפלקסולוגיה

מהי רפלקסולוגיה?
ממשיכה לספר לכם כאן על תחומי הנטורופטיה- הריפוי בדרך הטבע.
היום נדון ברפלקסולוגיה- שיטת טיפול המשתמשת בעיסוי ולחיצות בכפות הרגליים (וגם הידיים). אנו יודעים שהיה קיים טיפול דרך כפות הרגליים עוד במצרים העתיקה וכן בסין ובהודו. על בסיס מקורות עתיקים אלה פותחה השיטה המוכרת לנו במאה ה-20. ויליאם פיצג'רלד שהיה רופא החל לפתח אותה בשנת 1913 . יוניס אינגהם שכללה את השיטה ונתנה לה את שמה.
משמעות השם היא- תורת ההשתקפות (reflection) במשמעות שיקוף של איברי ומערכות הגוף בכף הרגל, אך גם reflection במובן החזר- באמצעות מגע בכף הרגל, ניתן לטפל בחוסר איזון הקיים במערכות הגוף השונות. אני רואה יום יום איך לחיצה ועיסוי של הנקודות הרגישות משפיעים על פעולת המערכות השונות.
ישנן מטופלות שאצלן יש מודעות גבוהה מאד לגוף וכך- ממש ברגע שאני נוגעת באיזור המדוייק ברגל של הריאות- לפתע המטופלת תשתעל. או אם עבדתי על מערכת השתן- בעודה רפוייה על מיטת הטיפולים היא תתיישב ותאמר: 'סליחה, אני ממש חייבת ללכת רגע לשירותים!'
הטיפול האהוב עליי מכולם הוא השראת לידה- מרגע מתן הטיפול יכולה להיות השפעה תוך שעות. לעתים אין תגובה ולעתים יש תגובה תוך ימים. כשבן זוגי, הדוקטור לגנטיקה, ליווה אותי בלידות ילדינו, הוא לא הפסיק להתפעל איך כל פעם, בעבודה על הנקודות הנכונות, הצירים מגיעים 'כמו שעון'.
האם שיטה זו מדעית? עשרות אלפי מאמרים (!) פורסמו לאורך עשרות השנים האחרונות, שמדגימים את יעילות השיטה במקרים רבים ושונים- החל מצירים, עייפות, דכאון, חיזוק, הקלה על כאבים ועוד (למעוניינים אשמח להעביר במייל מאמרים נבחרים).
אולם גם אני, כמדענית, נאלצת לפעמים לעצור, לאפשר למח ולחיפוש אחר הסברים לנוח רגע- ולאפשר למגע המרפא לעשות את פעולתו. כן, ייתכן שעצם העובדה שאדם מגיע לטיפול, שומע מוזיקה נעימה ובעודו מטופל במקצועיות- ההרגעה עושה את שלה- אנדורפינים משתחררים בגוף, משרים תחושת 'היי' של שמחה ומולקולות נוספות מאפשרות פינוי וסילוק של נוירופפטיד Y ומולקולות הקשורות בכאב. ייתכן גם שלחיצות באזורים מסוימים אכן משרה "תגובת שרשרת" של השרירים הגורמת להפרשת אדרנלין לזרם הדם, ומבחינה אנרגטית לשחרור של מרידיאנים.
מהם מרידיאנים- ערוצי אנרגיה, שממפים את גוף האדם. לפי הרפואה הסינית קיימים שמונה מרדיאנים שזורמים משני צידי גופנו מכף רגל ועד ראש, לאורכו ולרוחבו. בתוך המרידיאנים זורם צ’י- הכוח המניע, האנרגיה שלנו. בלחיצות על נקודות מסויימות בכף הרגל, ניתן לטפל במצבים בהם יש 'חסימה אנרגטית' שממש מורגשות כגבשושיות קטנות (אנחנו קוראים להן 'קריסטלים').
אני לא בטוחה שניתן להוכיח באופן מדעי את קיומם של מרידאנים בגוף אבל אני משוכנעת שאנחנו- כיישות שמייצרת הרבה מאד חשמל בתחנת הכח הקומפקטית שנקראת המח האנושי, והחשמל זורם לאורך גופנו במסלולי הנוירונים המוכרים וממופים לרפואה המערבית מקדמת דנא, ובכן- ייתכן שקיים קשר מסויים בין מסלולים אלה למסלולי הצ'י הסיניים.
אני לא מתווכחת- אני פשוט רואה את התוצאות.
ומבקשת מאנשי המדע: יש מקומות שעלינו לגלות ענווה ולהודות- ייתכן שאנו חסרים את הכלים המדוייקים למדידת תופעות שקשה לנו להסביר.
עד אז, טוב נעשה אם נקבל באהבה גם טיפולים שקשה לנו להסביר עד הסוף, ובאופן מדעי מלא, את צפונותיהם.

שתפו

הירשמו לקבלת עדכונים

צעד ראשון ל.........

מאמרים נוספים

בלוג

ניקוי אביב

אז החלטת שאת עולה על הגל, את מגייסת משאבים נפשיים

Open chat
נעים להכיר:) שמי אודליה ואני כאן כדי לענות לך על כל שאלה